Uprzejmie informujemy, iż w dniach 01-03.11.2023 biuro LGD "Mazurskie Morze" będzie nieczynneZa utrudnienia przepraszamy.

We wtorek, 17 października, w Centrum Aktywizacji  i Współpracy  Mazurska Zagroda gościliśmy estońską LAG  Tatru Caunty Development Association, której towarzyszyli  przedstawiciele współpracującej  z nami  Lokalnej  Grupy  Działania Stowarzyszenie „Południowa Warmia”.

Celem wizyty studyjnej była przede wszystkim wymiana doświadczeń, dlatego  przygotowaliśmy pakiet pobytowy obejmujący kilka aktywności : prezentację  multimedialną  i panel dyskusyjny dotyczący działalności  naszej LGD, zwiedzanie terenu Mazurskiej Zagrody, warsztaty oraz  wycieczkę ,  podczas której  grupa mogła  zobaczyć projekty zrealizowane na obszarze działania LGD Mazurskie Morze. 

Nasz nowy obiekt  jest także doskonałym miejscem  na przybliżenie w naturalny  sposób tradycji i kultury naszego regionu. Kuźnia i karczma wybudowane w kanonie  dawnej architektury mazurskiej, ekspozycja  tradycyjnego sprzętu rybackiego , mazurskie stroje, w których witaliśmy gości, tematyka warsztatów przeprowadzonych w klimatycznej przestrzeni,  z pewnością  pomogły realizacji i tego zadania.  Było dużo pytań, rozmów , tak więc z całą pewnością cele wizyty zostały osiągnięte.

W dniach 25-27.09.2023 LGD Mazurskie Morze  uczestniczyło w konferencji “LEADER – perspektywy na przyszłość” organizowanej przez Polską Sieć LGD w Dźwirzynie. Były spotkania, warsztaty tematyczne oraz wizyty studyjne, podczas których zachodniopomorskie LGD prezentowały realizowane przez siebie projekty. Konferencja została sfinansowana ze  środków UE w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. 

 

W czwartek, 21 września Lokalną Grupę działania odwiedziły wspaniałe dzieciaki  z orzyskiego przedszkola „ Niezapominajka”. Nie była to zwykła wizyta, ponieważ przedszkolaki z grup 0a, 0b oraz 4- 5 latki  miały do wykonania szczególne zadanie w ramach akcji Sprzątania Świata.

Przygotowaliśmy więc dla naszych gości kilka zadań.  Pierwsze – spotkanie przy sumie, naszym rozbójniku, zbudowanym z plastikowych butelek.  Dzieci przyniosły swoje, tak więc ryba zyskała  brakujące  części. Drugie zadanie -  sprzątanie terenu Mazurskiej Zagrody i szukanie  dwudziestu dwóch rybek, które ukryły się wśród śmieci.  Trzecie – to zwiedzanie budynków karczmy i kuźni, gdzie największą atrakcja było odkrycie pomieszczenia z prawdziwym piecem chlebowym.  Czwarte – to odpoczynek  przy kiełbasce z rusztu, po to, by nabrać sił do zadania piątego -  obejrzenia prezentacji  „ Ryby,  rybeczki, czyli  mieszkańcy jeziora i rzeczki” . Tu był  czas na rozpoznanie wcześniej zebranych rybek, na wymianę doświadczeń i podsumowanie : każdy z nas  mały i duży powinien dbać o otaczającą nas naturę.

Na koniec spotkania, po rewelacyjnie  wykonanych zadaniach,  wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali  drobne upominki, a ekipa LGD – piękną  laurkę  z podziękowaniami

Zakończenie wakacji z grami planszowymi to wydarzenie zrealizowane przez Bibliotekę Polana Kultury w Orzyszu we współpracy z LGD Mazurskie Morze. W sobotę , 26 sierpnia gry planszowe zawitały do nietypowej, ale bardzo klimatycznej przestrzeni Mazurskiej Zagrody. Były też inne atrakcje: brokatowe tatuaże, zgadywanki dla najmłodszych z nagrodami, czytanie książeczek, poczęstunek. Najważniejsza jednak była rewelacyjna i jeszcze wakacyjna atmosfera, którą tworzyli wszyscy uczestnicy wydarzenia. Mamy juz wspólne pomysły na dalszą współpracę, również na spotkania przy planszówkach.

Dnia 12. 08 2023, przy siedzibie LGD Mazurskie Morze, na Leśnej 22,  odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Aktywizacji  i Współpracy „Mazurska Zagroda” w Orzyszu, która zostało wybudowana w ramach projektu współpracy „Turystyczne Zagrody Edukacyjne” realizowanego przez Lokalną Grupę Działania Mazurskie Morze oraz Lokalną Grupę Działania Stowarzyszenie „Południowa Warmia”, dla którego został złożony wniosek o dofinansowanie  ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020. Całkowita kwota dofinansowania projektu  to 1 111 574,00 zł

Wydarzenie rozpoczęło się przywitaniem zaproszonych gości, po którym nastąpiła konferencja zorganizowana przez LGD Mazurskie Morze. Uczestnicy konferencji wysłuchali prelekcji dotyczących  realizacji projektu oraz  idei funkcjonowania zagród edukacyjnych na przykładzie Zagrody Edukacyjnej „Ziołowy Dzbanek” Ewy i Waldemara Nisiewicz. Następnie odbyło się uroczyste przecięcie wstęgi,  a tym samym otwarcie obiektu oraz rozpoczęcie imprezy towarzyszącej, czyli Festiwalu Mazurskich Tradycji Rybackich.  Była okazja do zwiedzenia obiektu, udziału w pokazach i warsztatach, degustacji oraz do kuluarowych rozmów, przy poczęstunku i kawie.

Zrzut ekranu 2023 09 25 091339

program rozwoju obszarow wiejskich